انواع رایج بیماری مقاربتی و جنسی، علائم و راه های انتقال

انواع رایج بیماری مقاربتی و جنسی، علائم و راه های انتقال

از بیماری هاه مقاربتی چه می دانید؟

 

بیماری مقاربتی بیماری آمیزشی است که توسط انگل ها و میکروب ها ایجاد می شود. این میکروب ها از راه مقاربت جنسی و از طریق اندام جنسی به فرد مقابل سرایت می کند. بیماری های جنسی در صورت عدم درمان، عوارضی همچون نازایی، عفونت داخلی، درد شدید لگنی و حتی مرگ را به همراه دارند.

 

گروه سلامت و تندرستی صبح سپاهان: بیماری های مقاربتی بیماری هایی هستند که توسط انگل ها و میکروب ها ایجاد می شوند. این میکروب ها از راه مقاربت جنسی و از طریق اندام جنسی به فرد مقابل سرایت می کنند. امروزه بیمار های جنسی بخصوص در خانم ها بشدت در حال افزایش است. این بیماری های آمیزشی هیچ محدوده سنی نداشته و تمام افراد زن و مرد را در بر دارد. بیماری های مقاربتی در صورت عدم درمان، عوارض خطرناکی به همراه دارند. برخی از این عوارض نازایی، عفونت داخلی، درد شدید لگنی و حتی مرگ هستند.

بیماری های مقاربتی و جنسی رایج در دنیا

  • بیماری مقاربتی STD

در رابطه جنسی انواع دهانی، مقعدی، واژنی و حتی لمس تناسلی، احتمال انتقال عفونت مقاربتی (STD) وجود دارد. البته  کاربرد کاندوم، موجب کاهش احتمال انتقال STD می شود ولی هیچ روشی صد درصد پاسخگو نیست. عدم درمان بیماری های مقاربتی، خطر مبتلاشدن به بیماری های جنسی دیگر همچون ایدز را به همراه دارد. علت این مساله آن است که عفونت STD می تواند موجب تحریک سیستم ایمنی در ناحیه تناسیلی بدن شود. بنابراین عفونت STD موجب ایجاد زخم شده و خطر انتقال ایدز را ایجاد می کند. البته بیماری های دیگر همچون ناباروری، آسیب اندام تناسلی، سرطان و حتی مرگ نیز محتمل هستند.

بسته به سطح بیماری آمیزشی شما، علائم می تواند در عرض چند روز یا چند هفته آشکار شود. البته برخی مواقع چند ماه یا حتی سال ها طول می کشد. حتی ممکن است ندانید که به بیماری جنسی مبتلا هستید. بهتر است یک آزمایشگاه تحمل STD پیدا کرده و برای یک آزمون و چکاپ محرمانه به پزشک مراجعه کنید.

  • بیماری مقاربتی کلامیدیا:

کامیدیا یک بیماری جنسی عفونی حاصل از انتقال میکروب های ویروسی از راه دستگاه تناسلی است. تشخیص این بیماری مقاربتی بدلیل عدم وجود نشانه کافی، امری دشوار است. ظهور نشانه های بیماری آمیزشی معمولاً یک تا سه هفته به طول می انجامد. بیماری کامیدیا با نشانه های کوچکی همراه است. نشانه ها و علائم بیماری مقاربتی کلامیدیا عبارتند از: ادرار همراه با درد، درد نواحی زیرین شکم، ترشح بی مورد از واژن زنان، ترشحات عفونی از آلت مردان، بروز درد در برقراری رابطه جنسی، خون ریزی بین دوره های عادت ماهیانه زنان، درد بیضه مردان

  • بیماری مقاربتی سوزاک:

سوزاک نوع دیگری از عفونت ویروسی از راه انتقال دستگاه تناسلی است. این بیماری مقاربتی علاوه بر دستگاه تناسلی می تواند در دهان، چشم ها و مقعد رشد کند. علائم اولیه سوزاک در مدت ۱۰ روز بعد از آلودگی ظاهر می شوند. نشانه های ابتلا به این بیماری جنسی عبارتند از: ترشحات غلیظ و خونی از آلت تناسلی مرد و زن، درد و سوزش در موقع ادرار، خون ریزی همراه با درد در عادت ماهیانه یا بین عادت ماهیانه، تورم بیضه ها همراه با درد، درد در قسمت روده های بدن، خارش های ناحیه مقعدی.

  • بیماری جنسی تریکومونیتاز:

تریکومونیتاز نوعی STD است که از طریق یک انگل تک سلولی بنام تریکومونیتاز واژنی بوجود می آید. این بیماری مقاربتی در رابطه جنسی با فرد مبتلا به این عفونت گسترش می یابد. این بیماری دستگاه تناسلی مردان و واژن زنان را آلوده می سازد. پس از بروز تریکومونیتاز، به فاصله ۵ تا ۲۸ روز از ویروسی شدن، سوزش ملایم و التهاب شدید برای بدن بوجود می آید. نشانه ها و علائم بیماری آمیزشی تریکومونیتاز عبارتند از: بروز ترشحات زرد، سبز، سفید، زرد یا حتی بدون رنگ از واژن، ترشح از آلت مردانه، بوی شدید از ناحیه واژن، خارش در پوست بدن، سوزش آلت تناسلی مردانه و زنانه، درد زیاد در برقراری رابطه جنسی، دفع ادرار همراه با درد.

  • بیماری جنسی HIV :

ویروس انتقال دهنده HIV یک ویروس عفونی بوده که سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند. در واقع این بیماری جنسی توان سیستم ایمنی بدن در مقابله با انواع ویروس ها، باکتری ها و قارچ ها را کاهش می دهد. بدن به تدیج تضعیف و در نهایت دچار مرگ می شود. زمان بروز و ظهور نشانه های این بیماری آمیزشی بسیار طولانی مدت است. در مراحل اولیه این بیماری با آنفلونزا اشتباه گرفته می شود. تنها راه تشخیص دقیق این نوع بیماری مقاربتی، مراجعه به پزشک و تست HIV است. علائم بیماری ایدز عبارتند از: تب شدید، سر گیجه و سر دردهای مداوم، تورم در غدد لنفاوی، خستگی مفرط بدن و دیر خوب شدن بیماری ها، اسهال کردن، کم شدن وزن، تنگی نفس و سرفه، عفونت قسمت های مختلف بدن (مراحل بعدی)، تعریق بدن

  • بیماری مقاربتی تب خال تناسلی:

بیماری جنسی تب خال تناسلی ناشی از انتقال ویروس هرپس سیمپلکس (HSV ) است. این ویروس در اثر پارگی های کوچک در پوست وارد بدن می شود. این بیماری آمیزشی بوسیله دو نوع ویروس ایجاد می شود. تبخال نوع اول (HSV1) که معمولا منجر به ایجاد تاول هایی در دهان فرد می شود. ویروس نوع دوم (HSV2) عمدتا ناحیه تناسلی فرد را آسیب می رساند. در برقراری رابطه جنسی احتمال انتقال تبخال دهانی به ناحیه تناسلی شریک شما وجود دارد. بطور عکس احتمال انتقال تبخال از ناحیه تناسلی به دهان شریک جنسی وجود دارد.

بنابراین بیماری مقاربتی بین دو نفر انتقال می یابد. استفاده از وسایلی همچون کاندوم، انتقال بیماری های آمیزشی را تا حد زیادی کاهش می دهد. علائم و نشانه های این بیماری عبارتند از: بروز برآمدگی، تاول یا زخم های روباز در قسمت های تناسلی، مقعد و اطراف آنها، درد و خارش شدید اندام تناسلی. درد و خارش در ابتدای بروز بیماری جنسی بوجود می آید. در ادامه جوش های قرمز رنگ کوچکی ظاهر می شود. این جوش ها پاره شده و دچار ترشح و خون ریزی می شوند. در نهایت زخم ها شکل گرفته و بعد التیام می یابد.

  • بیماری مقاربتی پاپیلومای انسانی (hpv) و علائم زگیل تناسلی:

بیماری جنسی عفونی hpv از شایع ترین نوع عفونت STD است. این بیماری در برخی موارد منجر به سرطان رحم می شود. انواع دیگر این بیماری آمیزشی منجر به تشکیل زگیل های تناسلی می شود. علائم این بیماری عبارت اند از: ورم های کوچک سرخ و خاکستری در ناحیه تناسلی، بروز زگیل در کنار هم در ناحیه تناسلی، خارش و ناراحتی دستگاه تناسلی و برقراری رابطه همراه با درد و خون ریزی.

زگیل در دستگاه تناسلی می تواند طولی در اندازه یک میلی متر داشته باشد. در خانم ها زگیل تناسلی بر روی فرج، دیواره مهبل، مقعد و گردن رحم رشد می کند. زگیل تناسلی در مردان بر روی ابتدا یا بازوی آلت تناسلی، کیسه بیضه و مقعد ایجاد می شود.

  • بیماری مقاربتی هپاتیت و علائم مرتبط با آن:

هپاتیت های نوع A, B و C عفونت های ویروسی هستند که کبد فرد را آلوده می سازد. در برخی موارد هیچ گونه علامت و نشانه ای نشان داده نمی شود. بروز نشانه ها معمولاً پس از چند هفته اتفاق می افتد. نشانه های این بیماری مقاربتی عبارتند از: خستگی مفرط، حالت استفراغ و اسهال، درد نواحی شکم و کبد، کاهش میل به غذا، ادرار همراه با درد و تیره رنگ، درد مفاصل و ماهیچه ها، تب بدن، خارش بدن، زردی پوست و سفیدشدن چشم ها

   

  • بیماری آمیزشی سیفلیس:

سیفیلیس نیز یک بیماری عفونی باکتریایی است. بیماری مقاربتی سفلیس بر دستگاه تناسلی، پوست و نواحی مخاطی بدن، اعصاب و روان تاثیر مخربی دارد. گاهی مواقع زن باردار بیماری سیفیلیس را به نوزاد درون رحم خود انتقال می دهد. علائم این بیماری جنسی عبارتند از: جوش های قرمز و قهوه ای در بدن، بزرگ شدن غدد لنفاوی، احساس خستگی و درد در کل بدن. نابینایی، فلج شدن، دیوانگی، نبود هماهنگی بین اجزاء بدن و حتی مرگ از علائم پیشرفته بیماری هستند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + نه =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.