حادثه چرنوبیل، بزرگ ترین انفجار هسته ای تاریخ+تصاویر

حادثه چرنوبیل، بزرگ ترین انفجار هسته ای تاریخ+تصاویر

حادثه چرنوبیل از دلایل وقوع تا خسارات سنگین

حادثه چرنوبیل، بزرگ ترین انفجار هسته ای تاریخ، در دهه هشتاد میلادی در اوکراین اتفاق افتاد. این حادثه در نیروگاه اتمی چرنوبیل و در کشور اوکراین رخ داد. در ابتدا فاجعه چرنوبیل و خسارات سنگین آن توسط دولت جماهیر شوروی مخفی شد. اما فاجعه بـه حدی بود کـه بـه تمام کشورهـای همجوار اوکراین خساراتی وارد آمد.

چرنوبیل، محل بزرگ ترین انفجار هسته ای تاریخ:

چرنوبیل شهری در استان کیف، پایتخت اوکراین در نزدیکی مرز بلاروس است. انفجار اتمی حادثه چرنوبیل در نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل در ۱۴.۵ کیلومتری کیف، اتفاق افتاد. فاجعه چرنوبیل در ۲۶ آپریل سال ۱۹۸۶ در رآکتور چهارم، رآکتورهای RBMK نیروگاه چرنوبیل، رخ داد. پس از وقوع بزرگ ترین انفجار هسته ای تاریخ، استان کیف بطور کامل خالی از سکنه شد.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

از حادثه چرنوبیل بعنوان بزرگ ترین انفجار اتمی غیرنظامی در تاریخ نام برده شده اسـت. استفاده از انرژی هسته‌ای برای مصارف صلح آمیز، منافع و مزایای بسیاری برای کشور‌ها بـه ارمغان دارد. اما خطرات و چالش‌های بهداشتی و زیست محیطی متعددی را نیز با خود در پی دارد. بـه خصوص زمانی که بـه کارگیری انرژی هسته‌ای از قالب کنترل شده، خارج شود. هرگونه کوتاهی و اهمال کاری، عوارض جبران ناپذیری برای سلامت انسان و محیط زیست بـهمراه دارد. انفجار هسته‌ای، نشت مواد رادیواکتیو، بروز آلودگی رادیواکتیو، آلوده شدن محیط و افراد، عواقب فاجعه باری دارد.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

تشعشعات ساطع شده از هسته اتم‌های رادیواکتیو یا انفجار کنترل نشده ناشی از هم جوشی «fusion» یا شکافت «fission» هسته ای، خطرهایی برای انسان و محیط زیست بـه دنبال دارد که بـه خطرات هسته‌ای «nuclear hazards» مشهور اسـت. بیشتر مـا درباره حادثه چرنوبیل چیزهایی شنیده ایم؛ ۲۶ اپریل ۱۹۸۶ ساعت ۱:۲۴ صبح،‌ شعله‌ای رنگین کمانی بـه اوج ۱۰۰۰ متری آسمان اوکراین زبانه کشید.

راکتور چهارم نیروگاه اتمی چرنوبیل منفجر شده بود. نشان از این واقعه بود کـه نبرد چرنوبیل آغاز شده بود. ۸ ماه، ۸۰۰ هزار سرباز جوان، معدنکاران و حتی شهروندان عادی از گوشه و کنار اتحاد جماهیر شوروی تلاش می‌کردند تشعشعات را کنترل کنند، آرامگاههای سنگی دورتادور راکتور ویران شده بسازند و مهم تر از همه اینکه دنیا را از انفجاری دیگر نجات دهند.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

انفجار اتمی ثانویه، ناشی از واکنش‌های زنجیره‌ای مهیب، ‌۱۰ برابر قویتر از هیروشیما، هر لحظه تهدید می‌کرد که نه تنها کل اوکراین بلکه نیمی از اروپا را از چهره زمین محو کند! رقابتی علیه زمان که نخستین شرکت کنندگان نبرد چرنوبیل هرگز فراموش نخواهند کرد. اروپا در آستانه فاجعه بود. این حادثه با هزینه‌ای بالغ بر ۲۰۰ میلیارد دلار پرخرج ترین حادثه تاریخ بـه شمار میرود.

چگونگی بروز حادثه چرنوبیل

در ۲۵ و ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ متصدیان راکتور برای انجام آزمایشی سیستم ایمنی راکتور را غیر فعال کردند «کندکننده‌های نوترون را از آن خارج کردند». نتیجه آن راکتوری بدون کندکننده مناسب و از بازرسی خارج شدن آن بود. بدون توانایی در نظارت رآکتور، دمای آن بـه حدی رسید کـه بیشتر از حرارت خروجی طرح ریزی شده بود.

۱۰:۱۱ شب ۲۵ آوریل ۱۹۸۶

نیروگاه چرنوبیل دستور کاهش میزان قدرت رآکتور برای تست را دریافت نمود و نیروگاه شروع بـه کاهش قدرت رآکتور عدد چهار تا ۳۰ درصد نمود. دو اشتباه واقعه مهلک چرنوبیل را رقم زد. نخستین اشتباه زمانی بود کـه نظارت کننده رآکتور بـه اشتباه و بر اثر عدم تنظیم کردن میله‌های جذب نوترون نیروی راکتور را تا یک درصد کاهش داد و رآکتور بیش از پیش افت قدرت پیدا کرد.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

در این جا بود کـه پرسنل دومین اشتباه خود را انجام دادند و تقریبا تمامی میله‌های نظارت را از داخل رآکتور بیرون کشیدند. این همانند زمانی اسـت کـه اتومبیلی را در آن واحد هم گاز داد و هم ترمز گرفت. در این زمان و با وجود نبود میله‌های بازرسی کننده، قدرت در داخل منطقه فعال نیروی رآکتور بـه ۷ درصد افزایش پیدا نمود.

۱:۲۴ صبح

یک انفجار اولیه پوشش ۱۰۰۰ تنی بالای رآکتور را بلند و راه را برای خروج مقدار زیادی بخار آب داغ هموار کرد و این مقدمه‌ای بود بر انفجار دوم ناشی از هیدروژن کـه ممکن اسـت حاصل ترکیب بخار آب لوله‌های پاره شده و زیرکونیوم و یا حتی گرافیت هسته رآکتور بوده باشد.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

انفجار دوم سقف رآکتور را پاره کرد و ۲۵ درصد از تأسیسات هسته ای رآکتور را از بین برد. گرافیت «کندکننده» سوزان و مواد داغ هسته کـه در اثر انفجار بیرون ریخته بود، باعث ایجاد حدود ۳۰ آتش سوزی جدید شد و این شامل سقف قیر اندود و قابل اشتعال واحد ۳ نیز میشد کـه مجاور واحد ۴ واقع شده بود.

عواقب حادثه چرنوبیل

تعداد زیادی از کارکنان تأسیسات در عرض چند ساعت نشانه‌های دریافت تشعشع رادیو اکتیو را نشان دادند. عده زیادی کارمند و آتش نشان کـه بدون محافظ مشغول بکار بودند، بیشتر بـه خاطر شروع آتش سوزی در سقف واحد ۳ بود کـه پیش بینی‌های ایمنی را نادیده گرفتند. عده افرادی کـه در بیمارستانها بستری شدند تا ساعت ۶ صبح بـه ۱۰۸ و تا پایان روز اول بـه ۱۳۲ نفر رسید.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

پس از انفجار، ابتدا محیط اطراف تاسیسات بـه امواج رادیو اکتیو آلوده گشت و بعداً به تدریج ابرهای آلوده بـه نواحی دورتر سرکشیدند و بارش باران سبب شد کـه بخش‌های وسیعی از اروپا بـه مواد رادیواکتیو آلوده شود. در اثر انفجار در راکتور بلوک چهار تاسیسات اتمی چرنوبیل مواد رادیواکتیو برای ساختن حدود ۱۰۰ بمب اتمی آزاد شدند.

اگر چـه در آن سال مقامات اتحاد جماهیر شوروی سابق در آن زمان، پخش هرگونه خبری را در مورد این فاجعه بـه شدت ممنوع ساختند اما در مقایسه با جوامع بشری، فاجعه چرنوبیل وحشتناک ترین فاجعه تکنوژنیک انسانی در تمام تاریخ بـه شمار می آید. نتایج فاجعه در نیروگاه چرنوبیل از تاریخ ۲۷ آوریل ۱۹۸۶ تحت ریاست کمیسیون دولتی شوروی آغاز شد.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

این عملیات از نیمه دوم روز ۳۰ آوریل شروع شد و تا سال ۱۹۹۱ ادامه یافت. در نخستین گام یک منطقه انزوا در محدوده ۳۰ کیلومتری اطراف نیروگاه چرنوبیل تعیین شد. از ۲۷ آوریل سال ۱۹۸۶ حکومت اوکراین ساکنین شهر هـای پریپیتت و چرنوبیل و روستاهای داخل منطقه ۳۰ کیلومتری «حدود ۱۰۰ هزار نفر» رابه خارج این محدوده انتقال دادند.

مخفی کردن اطلاعات مربوط بـه فاجعه چرنوبیل باعث شکل‌گیری و گسترش شایعات باور نکردنی پیرامون نتایج فاجعه شد. ریاست شوروی از پذیرش همکاری بین المللی برای انجام عملیات امحاء نتایج فاجعه هسته‌ای امتناع کرد. تنها درسال ۱۹۸۹ بود کـه حکومت شوروی از آژانس انرژی اتمی بـه منظور محاسبه کارشناسی عملیات امحاء، تقاضای کمک کرد.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

فاجعه چرنوبیل وضعیت تشعشع در محدوده‌های تعداد زیادی از کشور هـای اروپایی را به شدت تغییر داد کـه در ماه می‌سال ۱۹۸۶ در تمامی کشور هـای نیمکره جنوبی در اقیانوسهای آرام، اتلانتیک و منجمد شمالی ملاحظه میشدند. هیچکس دقیقا نمی داند بر اثر این انفجار از ۱۸۰ تن سوخت هسته‌ای موجود چـه میزان آن وارد اتمسفر شد.

با وجود گذشت ۲۵ سال از این فاجعه حدود ۹ میلیون نفر در نواحی آلوده بـه رادیواکتیو چرنوبیل سکونت دارند و پیش بینی کارشناسان انگلیسی گویای این مسئله تلخ اسـت کـه حدود ۶۶ هزار نفر دیگر بعلت ابتلا بـه سرطان که انفجار نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل باعث آن شده اسـت در سال‌هـای آینده جان خود را از دست خواهند داد که این میزان ۱۵ برابر پیش بینی‌های سازمان ملل اسـت.

بلافاصله پس از حادثه، چند نفر از مردم کشته شدند؟

انفجار اولیه منجر بـه مرگ دو نفر از کارگران شد اما ۲۸ آتش‌نشان و کارگرانی که راکتور را تمیز کردند تنها در فاصله سه ماه بعد از حادثه بدلیل بیماری‌های ناشی از پرتوهای رادیواکتیو و ایست قلبی جان سپردند.

چند نفر از منطقه حادثه تخلیه شدند؟

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

همه ساکنان شهر پریپیات با جمعیت بیش از ۴۹ هزار نفر که در فاصله سه کیلومتری نیروگاه قرار داشتند در ظرف ۳۶ ساعت تخلیه شدند. در هفته‌ها و ماه‌های بعد ۶۷ هزار نفر از ساکنین منطقه جابه‌جا شدند و بـه جاهایی که دولت برایشان درنظر گرفته بود رفتند. بـه‌طور کلی، تخمین‌زده شده که نزدیک بـه ۲۰۰ هزار نفر در اثر حادثه چرنوبیل وادار بـه تغییر مکان شدند.

تأثیرات حادثه چرنوبیل بر سلامت افرادی که در دسترس پرتوهای رادیواکتیو قرار گرفته بودند چـه بود؟

حداقل ۱۸۰۰ مورد سرطان تیروئید کودکان در میان جوانان ۱۴-۰ ساله گزارش شد. این میزان سرطان تیروئید خیلی‌خیلی بیشتر از میزان طبیعی آن اسـت. غده تیروئید کودکان بـه شدت تحت‌ تأثیر پرتوهای رادیواکتیو عنصر ید اسـت. این قضیه باعث می شود سرطان بـه اسانی در کودکان آغاز شود که آن را می شود هم با جراحی و هم با دارو درمان کرد.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

مطالعات وضعیت سلامت روی کارگرانی که وظیفه تمیز کردن راکتور را برعهده داشتند نشان داد ارتباط مستقیمی بین در دسترس پرتوهای رادیو اکتیو قرار گرفتن و بروز سرطان در انها وجود دارد. تأثیرات روانشناختی حادثه چرنوبیل نه تنها در آن زمان بلکه هنوز هم ادامه دارد. بلافاصله بعد از حادثه خودکشی‌های زیادی انجام شد. افراد زیادی بـه الکل معتاد شدند و افسردگی افزایش پیدا کرد.

چه عناصر رادیواکتیوی وارد محیط اطراف شدند؟

بیشتر از ۱۰۰ عنصر رادیو اکتیو بعد از انفجار چرنوبیل وارد منطقه شدند. البته اکثر این عناصر نیمه عمر کوتاهی داشتند و خیلی زود پرتوزایی خود را از دست دادند. ید، استرانسیوم و سزیوم خطرناک‌ترین عناصری بودند که آزاد شدند و بـه ترتیب نیمه عمری برابر با ۸ روز، ۲۹ سال و ۳۰ سال داشتند.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

بهمین دلیل ایزوتوپ‌های استرونتیوم – ۹۰ و سزیوم – ۱۳۷ هنوز در منطقه موجود هستند. همان طور که ید باعث سرطان تیروئید میشود، استرونتیوم هم لوسمی یا سرطان خون ایجاد می‌کند. سزیوم هم عنصری بود که بیشتر از همه عناصر پراکنده شد و بیشتر از همه انها هم در طبیعت باقی میماند. این عنصر بقیه اعضای بدن را تحت تأثیر قرار می دهد و کار کبد و طحال را مختل می‌کند.

منطقه‌ ای که تحت تأثیر پرتوها قرار گرفت، چقدر بزرگ بود؟

منطقه‌ای درحدود ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع در بلاروس، روسیه و اوکراین آلوده شد. این منطقه فضایی بـه شعاع ۵۰۰ کیلومتر در شمال نیروگاه را تشکیل می‌داد. منطقه‌ای بـه شعاع ۳۰ کیلومتر دورتادور نیروگاه هم بعنوان “منطقه ورود ممنوع” تعیین شده که هیچ‌کس حق زندگی در آن را ندارد. پرتوهای رادیواکتیو در کل نیم کره شمالی بـه ‌وسیله باد و طوفان‌ها پراکنده شدند که البته میزان آن ها چندان قابل توجه نیست.

آیا بقیه کشورهای اروپایی هم تحت‌ تأثیر پرتوها قرار گرفتند؟

کشورهای اسکاندیناوی و دیگر قسمت‌های جهان هم تحت‌تأثیر پرتوهای رادیواکتیو قرار گرفتند. سزیوم و دیگر ایزوتوپ‌های رادیواکتیو توسط باد بـه شمال یعنی کشورهای سوئد، فنلاند و دیگر کشورهای نیم‌کره شمالی رفتند.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

در سه هفته اول پس از زمین لرزه اتمی، میزان پرتوها در نقاط مختلف جو در سراسر جهان بیش از حد معمول بود. اما این پرتوها خیلی زود کاهش یافتند. هیچ تحقیقی نتوانست رابطه مستقیمی بین حادثه چرنوبیل و افزایش خطر سرطان و دیگر مشکلات را در کشورهای اوکراین، بلاروس و فدراسیون روسیه برقرار کند.

امکان دارد که از منطقه بازدید کرد؟

منطقه چرنوبیل را می شود بازدید کرد. حتی منطقه ممنوعه را که در واقع دایره‌ای بـه شعاع ۳۰ کیلومتر دور نیروگاه اسـت و البته هم اکنون همه راکتورها بسته هستند. هر چند هنوز بعضی ایزوتوپ‌ها در فضای منطقه وجود دارند و از خودشان پرتو ساطع می‌کنند. اگر بـه مدت کوتاهی در دسترس این پرتوها قرار بگیرید زیاد خطرناک نیستند.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

بعضی از ساکنان منطقه ممنوعه با اراده و تصمیم خودشان بـه خانه‌هایشان برگشته‌اند و در مناطقی زندگی می‌کنند که میزان پرتوهای رادیو اکتیو در آن بیشتر از حد معمول اسـت. هرچند این چندان کشنده نیست. قرار گرفتن در دسترس پرتوها برای مدت کوتاهی خیلی کم خطرناک‌تر از قرارگرفتن در مقابل حجم عظیمی از پرتوهای رادیواکتیو در یک لحظه اسـت.

در مقایسه بین چرنوبیل با انفجار بمب اتمی در هیروشیما و ناکازاکی کدام یک قوی‌تر بودند؟

حادثه چرنوبیل تقریبا ۴۰۰ بار قوی‌تر از بمبی بود که در هیروشیما منفجر شد. هر چند بمب‌های اتمی که توسط کشورهای مختلف بـه صورت آزمایشی در فاصله سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ منفجر شدند، ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ برابر بیشتر از چرنوبیل ماده رادیواکتیو وارد طبیعت کردند.

ساکنین قدیمی چرنوبیل هم اکنون در چـه وضعیتی بـه سر می برند؟

۱۸۷ گروه کوچک از مردم در حال حاضر در منطقه ممنوعه زندگی می‌کنند. عده کمی از ساکنین خواسته‌اند که بـه این منطقه برگردند اما بـه کودکان اجازه داده نشد که در این منطقه زندگی کنند. اکثر مردمی که کوچ کردند در شهرهایی که تازه ساخته شده مثل اسلاووتیچ زندگی می‌کنند و امروز کـه ۲۵ سال از حادثه چرنوبیل می‌گذرد، بـه نظر می رسد کـه شهر چرنوبیل هم چون شهر ارواح خالی از سکونت اسـت.

حالا که نیروگاه کاملاً بسته شده چـه اتفاقی برای آن می‌افتد؟

۱۵ دسامبر سال ۲۰۰۰، آخرین راکتوری هم که در چرنوبیل مشغول فعالیت بود بسته شد و پروژه انهدام آغاز گشت. دراین پروژه همه سوخت‌ها و آشغال‌ها جابه‌جا و در جای امنی انبار میشوند و تمامی نیروگاه و منطقه اطراف شامل هر ذره آب یا هر دانه خاک که ممکن اسـت آلوده بـه رادیواکتیو باشد پاکسازی می شود.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

هم اکنون ۳ راکتور غیرفعال در چرنوبیل وجود دارد که زمان در نظر گرفته شده برای پروژه پاکسازی آنها چندین دهه اسـت. این پروژه تحت نظارت دولت اوکراین انجام میشود و آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی هم با ارائه خدمات مهندسی، برنامه‌ریزی و مشاوره‌ای بـه اوکراین کمک خواهد کرد. سرنوشت راکتور چهارم که باعث حادثه سال ۱۹۸۶ شد هنوز مشخص نیست.

وضعیت لایه محافظتی که روی راکتور چهارم کشیده شده چطور اسـت؟

باوجود هزاران وضعیت خطرناک و پیچیده، هزاران کارگر، این لایه را درست کردند. این لایه در فاصله ۶ ماهه بعد از انفجار در حالی که پرتوهای رادیو اکتیو در حداکثر میزان خود بودند توسط کارگران ایجاد شد.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

سقف سیمان و فولادی سنگین با آخرین تکنولوژی ساخته شد و تعمیرات و بازسازی‌های زیادی هم مثل تهویه و قوی‌سازی سقف روی آن انجام شد. بانک اروپایی برای بازسازی و توسعه برای پروژه این لایه محافظتی در هشت یا نه سال آینده، ۷۶۵ میلیون دلار در اختیار بنیاد لایه محافظتی چرنوبیل قرار داده اسـت.

مینی سریال ۵ قسمتی و دیدنی چرنوبیل

در سال ۲۰۱۹، شبکه اچ‌بی‌او، مینی سریالی با نام چرنوبیل با موضوع این فاجعه ساخت کـه بـه سرعت با استقبال مواجه شد و با پخش قسمت سوم، بـه رتبه ی اول از ۲۵۰ سریال برتر جهان در آی‌ام‌دی‌بی رسید. مدتی می شود کـه پخش سریال Chernobyl «چرنوبیل» آغاز شده و تنها یک قسمت تا پایان این سریال تحسین شده باقیمانده اسـت.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

سریال چرنوبیل محصول مشترک شبکه HBO با شبکه اسکای اسـت کـه خیلی زود توانسته نظر منتقدان و بینندگان رابه خود جلب کند و رکورد هـای متعددی را نیز بشکند. حال در جدید ترین اخبار سینما و تلویزیون، سریال Chernobyl رتبه نخستین بیشترین امتیازدهی کاربران IMDB را نیز بنام خود ثبت کرده اسـت. مدتی میشود کـه سریال Game of Thrones «بازی تاج و تخت» دیگر در صدر این لیست قرار ندارد.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

فصل هشتم و پایانی این سریال باعث نزول رتبه و امتیاز این سریال در IMDB شده اسـت. حال طبق آمار منتشر شده، سریال Chernobyl تا بـه امروز نمره ۹.۷ را از کاربران IMDB دریافت کرده و تا بـه امروز نزدیک بـه ۵۲ هزار نمره برای این سریال دراین وب‌سایت ثبت شده اسـت. شـما در ادامه می توانید رتبه ۱۰ سریال برتر IMDB از نگاه کاربران این وب‌سایت را مشاهده کنید:

۱= سریال Chernobyl با نمره ۹.۷

۲= مستند Planet Earth II «سیاره زمین ۲» با نمره ۹.۵

۳= سریال Band of Brothers «جوخه برادران» با نمره ۹.۵

۴= مستند Planet Earth «سیاره زمین» با نمره ۹.۴

۵= سریال Breaking Bad «برکینگ بد» با نمره ۹.۴

۶= سریال Game of Thrones با نمره ۹.۴

۷= مستند Our Planet «سیاره مـا» با نمره ۹.۴

۸= سریال The Wire «وایر» با نمره ۹.۳

۹= مستند Cosmos «کیهان» با نمره ۹.۳

۱۰= مستند Blue Planet «سیاره آبی» با نمره ۹.۳

در  آخر این گزارش عکس‌هایی از چرنوبیل را قبل و بعد از حادثه انفجار میبینیم.

هتل بلاک

این هتل کـه برای میزبانی بازدیدکننده‌ها از منطقه ساخته شده بود، یک مجتمع لوکس بـه حساب می‌آمد کـه از تکنولوژی‌ها و سازه های جدید و هیجان انگیز بهره گرفته بود. در گذشته و در حیاط روبرویی آن گل‌های زیادی را میشد دید کـه با دقت کاشته شده بودند.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

اما پس از حادثه چرنوبیل، هتل دیگر مانند قبل نبود، گیاهان از بین رفتند و بجای آن‌ها درختانی هستند کـه خودشان رشد کرده‌اند، دیواره‌های هتل ترک خورده و آسیب دیده اسـت. این یک واقعیت اسـت کـه هنوز هم اثرات هسته‌ای در منطقه وجود دارد و آب و خاک آن را آلوده می کند.

خانه‌ های معمولی

در خیابان‌های پریپیات کـه کـه در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای واقع شده، پیش از این اتفاق زندگی جریان داشت، تعداد زیادی از کسانی‌کـه در نیروگاه کار میکردند دراین شهر زندگی می کردند ودر عکس سمت چپ زندگی در شهر جریان دارد، اما پس از فاجعه انفجار همه ی‌چیز تغییر می کند، علاوه بر این کـه شهر متروکه میشود، در شهر درخت‌هایی نامنظم رشد میکنند و چیزی مانند خاک نرم روی ساختمان‌ها نشسته اسـت.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

یک روز عادی در پریپیات

در این عکس کـه پس از فاجعه چرنوبیل از شهر گرفته شده اسـت، خانه‌هایی آرام را میبینید کـه برف روی آن‌ها نشسته؛ اما حتی در عکس هم می توان مرگ را حس کرد کـه در شهر وجود دارد.

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

یک خیابان معمولی

همه چیز درباره حادثه چرنوبیل (از علت وقوع تا خسارات سنگین)

خیابانی کـه مشخص اسـت روزگاری پر جنب و جوش بوده و زندگی در آن جریان داشته، دیگر شکل سابق را ندارد. با این کـه تیر چراغ برق‌ها همان‌ گونه سر جای خودشان هستند اما شهر از انرژی خالی شده و دیگر کسی بخواهد دراین منطقه راه برود باید با لباسهای کاملا ایمنی باشد.

  • حقایقی جالب و خواندنی درباره بمب های اتمی و هیدوژنی
  • مقایسه قدرت تخریب بمب اتمی و هیدروژنی
  • آمریکا ،بمب اتمی هیروشیما چرا؟
  • جدیدترین بمب اتمی با قدرتی غیرقابل باور
  • مخوف ترین موشک هسته ای دنیا در روسیه.

منبع نوشته: سایت پارس ناز http://www.parsnaz.com

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 2 =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.